Jan Fernet & spol.

2013


2012


2011


2010

2009O prázdninách tohoto roku se v naší sestavě odehrála zatím největší změna v novodobé historii naší kapely. Bubeník Jan Hajný odjíždí na roční studijní pobyt do Finska a jako náhradu angažuje skupina Jan Fernet & spol. dvacetiletého talentovaného bicmana Davida Šilera. Celý červenec byl ve znamení nekonečného a mnohdy vysilujícího zkoušení, které probíhalo navíc bez basisty Humberta Domanji, který trávil měsíc v Brazílii na stomatologické klinice jako praktikující lékař, ale výsledek podle našeho názoru stojí za to. V srpnu jsme odehráli v této nové sestavě 3 koncerty a ačkoli jsme ještě neobsáhli celý náš aktivní repertoár, dopadly všechny akce až na drobná zaváhání poměrně dobře. Především s přihlédnutím faktu, že se náš projev bude už jenom zlepšovat, jsme se startovní úrovní nadmíru spokojeni a věřím, že na podzimních tanečních zábavách už budeme vše předvádět takříkajíc "poslepu" :) Objeví se zároveň i nové písně, které vybereme Davidovi přímo na tělo, takže nás určitě nepropásněte, změna by se dala analogicky přirovnat k výměně Martina Vajgla v kapele -123min. za Miloše Dvořáčka - samozřejmě s nadsázkou, jak jinak.
Na jaře ukončili svá studijní "trápení" basák Humbert Domanja, který úspěšně složil doktorát ze zubního lékařství a automaticky se tak stává "kapelním dentistou" a Linda Jesková, která se stává magistrou v oboru učitelství pro 2. stupeň základní školy aprobace angličtina - hudební výchova. Aby toho náš zubař neměl málo, v říjnu zahájí studium v oboru všeobecné lékařství na LF UK Plzeň, aby se pak dále mohl věnovat vysněné orofaciomaxillární chirurgii. Takže specializace se ubírá předvídatelným směrem: skalpel, prosím, bude se řezat:))2008Vážení příznivci naší skupiny, tímto si dovolujeme oznámit jednu velmi radostnou novinu: dne 17.8.2008 se našemu kytaristovi a zpěvákovi Radku Kadeřábkovi narodila nádherná dceruška jménem Jaroslava po mamince (a babičce:)) Hrozně moc Radkovi a jeho ženě tímto gratulujeme a doufáme, že nám vyroste z nejmenší Jarušky další velmi muzikální jedinec.
Dne 5.6. nás všechny zasáhla velmi smutná zpráva. Po dlouhé těžké nemoci nás opustil jeden ze zakládajících členů naší kapely, její dlouholetý vedoucí, basista, zpěvák a zároveň velký kamarád Pavel Hamouz. Pevně věříme, že si již nyní bez bolestí a břemen, kterými ho zatížil náš svět, podává ruku s takovými veličinami jako John Lennon, Jimmy Hendrix, Jiří Schelinger nebo Karel Svoboda. Pavle, dávej na nás trochu pozor a ohlídej nám těch pár falešných tónů, kterých se asi nikdy nezbavíme. Děkujeme za to, čemus nás, hudební holobrádky řemeslo muzikantské neovládající, naučil, budeme na tebe vždycky v nejlepším vzpomínat.
                                                                Jan Fernet & spol.

Začátkem roku se začalo uskutečňovat zatím největší obnovení nástrojového parku našich členů:


2007


V červnu 2007 se oženil první člen naší kapely: Radek Kadeřábek, oslava proběhla v Klubu dětí a mládeže v Rakovníku, kde si také Radek na své vlastní svatbě i zahrál. Případné omezování (jak to občas bývá u muzikantů trmácejících se po nocích) ze strany manželky naštěstí nepřipadá v úvahu, protože se oženil s dcerou našeho bývalého kapelníka a zakládajícího člena Pavla Hamouze, která má pro podobné handrkování po zábavách pochopení - alespoň zatím :-)
Kytarista Radek Kadeřábek a basista Humbert Domanja si zakoupili k radosti všech ostatních členů kapely nové nástroje, z čehož samozřejmě profituje celá kapela. Radek si pořídil Fender Highway1TM Stratocaster U.S.A. a k němu ještě celolampové kombo Fender Hot Rod Deluxe, čímž jsme už definitivně ukončili období modelerů a multiefektů a zvuk kytar je založen výhradně na zvuku elektronek. Americký zvuk komba Fender vytváří skvělý protiklad ke kulatě a tlustě znějícímu kombu Peavey Classic 30 Richarda Kadeřábka.
Humbert si nechal postavit u stavitele kytar a baskytar Jiřího Mázla nádhernou čtyřstrunnou baskytaru s průchozím krkem a moderně osazenou vypínatelnou aktivní elektronikou s možností rozpínání humbuckerů a spoustou dalších možností úpravy zvuku. A co víc - další nástrojový upgrade je naplánován na rok 2008, takže se máte na co těšit:-)


2006

Všichni tři naši nejmladší hráči: Linda Jesková, Humbert Domanja i Jan Hajný studují nyní na vysokých školách, což trochu komplikuje organizaci zkoušek a jednotlivých vystoupení, ale v zásadě se nám vždy povedlo úspěšně skloubit studijní i hudební aktivity dohromady.
Celkově je nutno poznamenat, že počet her se od roku 2002 snížil, ovšem kvalitativně se vyznění jednotlivých akcí dramaticky zlepšilo. Je to rozhodně dáno tím, že pořadatelé již vědí, jaký repertoár hrajeme, a cíleně si nás již proto vybírají. Sice nyní hrajeme veřejně o něco méně, ovšem pro lidi, které naše produkce zajímá. Odpadly pouze ty zábavy, kde jsme de facto působily jako kulisa a ohlas u publika byl minimální, ať už z důvodu repertoáru, či celkového pojetí zvuku.
Stále se snažíme svůj zvukový projev vylepšovat, což paradoxně naráží na odpor zejména starší části publika, kteří si chtějí hlavně popovídat a hudba jako taková je ruší. Zakoupili jsme proto skvělý vícepásmový kompresor a expander s limiterem T.C.ELECTRONIC C300 pro zhutnění zvuku a hlavně pro ochranu reproboxů a zesilovačů před nežádoucími signálovými špičkami, čímž je teď již zvuk "plně pod kontrolou".
Pozastavil bych se zde jenom krátce u sálů, kde se většina akcí pořádá: holý, zvukově neošetřený prostor s vysokým stropem a neodhlučněným podiem je prostě můrou jak pro vystupující kapelu, tak pro publikum. Již při zvukových zkouškách často přichází někdo z pořadatelů s poznámkou, že to hrozně řve. Je nemožné vyladit aparaturu tak, aby se na hudbu dalo tancovat a zřetelně slyšet zpěváka se všemi nástroji a přitom si ještě u stolu nezvýšeným hlasem povídat. Snažíme se vždy nastavit jakýsi kompromis mezi oběma extrémy, ale zpravidla dáváme přednost kvalitnímu hudebnímu přednesu. Ovšem jsou i případy, kdy úplně rezignujeme a na přání zvuk tlumíme, ale při letmé kontrole na sále během produkce se potom úplně děsíme tomu, co line, resp. co se neline. Jaká škoda, že tak málo lidí zejména v řadách pořadatelů a vlastníků sálů akustice a živé hudbě opravdu rozumí. Na naše připomínky a návrhy většinou vůbec nikdo nebere zřetel, naopak - my jsme ti, co se mají přizpůsobit a udělat to tak, aby to bylo příjemné. Odpovědí je jediné slovo: nelze.


2004

V průběhu roku 2004 se průběžně stabilizovala pozice a vyhranění skupiny Jan Fernet & spol. mezi ostatními rakovnickými "zábavovými" a tanečními orchestry.
Dá se říci, že změněné obsazení již mezi naším publikem "zevšednělo" a počet návštěvníků, kteří byli nebo jsou současným soundem a repertoárem překvapeni, se dramaticky snížil.
Naše publikum se ovšem rozdělilo na dva tábory :

     - skupina publika víceméně mladšího až středního věku, kteří přijímají nasazení a lehce nevšední zábavový reperoár s nadšením a provázejí ho až nekritickou chválou

     - publikum, které téměř ortodoxně provázelo či sledovalo Jana Ferneta & spol. průběžně léta a nyní se cítí být změnou zaměření (od country ke kytarovému pop-rocku) zklamáno, v některých případech i podvedeno


2003


V květnu 2003 ze zdravotních důvodů pozastavuje svou činnost v kapele baskytarista a zpěvák Pavel Hamouz. Náhradou za něj přichází nový hráč na basovou kytaru Bert Domanja a pro celkové lepší rytmické cítění vystřídal Petra Kauera na postu bicích talentovaný Honza Hajný.
Kapela se zdá být instrumentálně nejvyrovnanější od let 1997-1999, kdy ve složení basa, kytara, housle a klávesy optimálně přednášela svůj tehdejší reperoár ještě oprostěný od "disketových MIDI doprovodů" tolik typických pro léta 1999-2002.
Podobné souznění instrumentálních dovedností a repertoáru tentokrát posunutého do pop-rockově kytarových rovin se do výkonu Jana Ferneta & spol. vrátilo jako čistá voda.


2002

V květnu 2002 kapela prošla dramatickou změnou. Ze souboru za dosti napjatých okolností odchází Václav Chaloupka, do té doby obsluhující klávesy se sekvencerem, které výrazně ovlivňovaly sound kapely po celých 10 let. Náhradou za něj přicházejí bubeník Petr Kauer a klávesistka Linda Jesková. Teprve od této chvíle jsme začali být kolegy z ostatních skupin bráni jako regulérní kapela. Celkové vyznění skladeb se stalo na rozdíl od předchozích elektronicky učesaných MIDI verzí mnohem syrovější a účinnější.


2000

V roce 2000 vystřídal houslistu Jana Jungmanna zpívající kytarista Radek Kadeřábek, což mělo za následek obohacení repertoáru o více pop-rockových písní a větší možnosti při pěveckých aranží.


1991

Hudební skupina Jan Fernet &spol. vznikla v roce 1991, kdy toto jméno získala po houslistovi a zároveň frontmanovi skupiny Janu Jungmannovi, který ze zřejmých důvodů měl přezdívku Jan Fernet.
Původně kapela vystupovala v lokálech a hospodách ve výhradně akustickém složení s repertoárem zaměřeným na folk a country. Později se kapela elektrifikovala a v poměrně stabilním složení: klávesy se sekvencerem, housle, kytara a baskytara se poměrně úspěšně etablovala mezi ostatními tanečními orchestry, ovšem s repertoárem stále inklinujícím k folku a country.

Richard Kadeřábek si nechal postavil u věhlasného stavitele kytar Petera Jurkoviče kopii Gibson Les Paul Custom v úpravě podle Standy Kláska Kubeše, který podobně jako např. Radim Hladík má krk vyroben namísto tradičního lespaulovského mahagonu z javoru a hmatník z ebenu. K tomuto, snad aby se ještě víc přiblížil kubešovskému crunchi, si pořídil naprosto skvělé kombo Rivera Quiana 2x12 50W, který se svými dvěma naprosto odlišnými kanály s možností přidání dalšího elektronkového stupně s nadsázkou pokryje snad úplně každý žánr.
Humbert Domanja si ke své mázlovské base přikoupil zvukový buldozer ve formě zesilovače Ampeg SVT3-PRO s reproboxem Ampeg SVT 410 HLF, který dává až 500W výkon a to až úplně odspodu:) Robert Trujillo by mohl vyprávět.
Linda Jesková provedla zásadní obrat ve svém zvuku tím, že namísto již letitého workstationu Roland G800 si koupila nejnovější vlajkovou loď Rolandu mezi stagepiany Roland RD700 GX. Sampling pian, el. pian a simulace tonewheel varhan nemá prostě konkurenci.